Podziel się z nami swoją opinią!
Finanse
Komentarze0

Pieniądze na założenie firmy.

2019.03.22

Pomyśleć o pragnieniu posiadania własnej firmy jest o wiele trudniej, niż to zrealizować. Pierwszym, bazowym i klasycznym utrudnieniem, który nie pozwala wielu młodym ludziom na spełnienie marzeń o uniezależnieniu się jest brak funduszy na firmę. Jak spełnić swoje marzenie o własnej firmie mając tylko niewielkie fundusze, lub nie mając ich wcale? Przeanalizujmy możliwości, jakie stoją przed nami – dotacje, pożyczki i pozostałe źródła finansowania, o których być może początkujący przedsiębiorca nawet nie słyszał, a mogą stać się jego źródłem finansów na start firmy.

Finansowanie z własnych oszczędności

W zasadzie to tak właśnie powinno się najbezpieczniej otwierać jakikolwiek biznes – za własne pieniądze. Bezpieczeństwo korzystania z własnych oszczędności wynika stąd, że w przypadku ewentualnej plajty tracimy jedynie własne zabezpieczenie finansowe, nie jesteśmy nic nikomu dłużni. To opcja dla ludzi zamożnych, którym udało się przez lata nazbierać kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych oszczędności i mogą sobie pozwolić na śmiałą inwestycję w firmę.

Trudno mówić o finansowaniu firmy ze swoich oszczędności, gdy się planuje otworzyć na przykład fabrykę samochodów. Jest to jednak dobry sposób w przypadku firm nie wymagających wielkiego wkładu finansowego, na przykład takich biznesów jak kancelaria radcy prawnego warszawa czy też biuro rachunkowe warszawa bielany, gdzie wystarczy lokal i parę sprzętów biurowych. Niestety, własne pieniądze trudno się oszczędza, a jeszcze trudniej wydaje na inwestycje. Lepiej być pewnym swoich możliwości przedsiębiorczych, aby własne oszczędności pomnożyć, a nie roztrwonić.

Spadek, konkurs, wygrana w AIP

To chyba najbardziej pozytywna, a jednocześnie najmniej realna forma zdobycia funduszu. Oczywiście zdarzają się sytuacje dużych spadków czy wygranych, za które spokojnie można otworzyć firmę. Jednak są to naprawdę ekstremalne wyjątki i lepiej liczyć na siebie, niż na ewentualną wygraną. Co nie zmienia faktu, że lepiej jest grać i mieć szansę jeden na milion, by zdobyć fundusze na otwarcie firmy bez mrugnięcia okiem i jakichkolwiek wyrzeczeń. Ciekawą opcją są konkursy dla przedsiębiorców.

Na przykład konkurs na Mikroprzedsiębiorcę Roku organizowany przez Fundację Kronenberga. Zwycięzca konkursu utrzymuje 40 tys. zł, co jest kwotą pozwalającą sprawnie wystartować w biznesie. Konkurs „Zapal się do biznesu” organizowany przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości wyłania najlepsze biznesplany, a zwycięzca może otrzymać 10 tys. zł i możliwość przetestowania swojego biznesplanu w ramach Inkubatora. Oczywiście nie jest to gwarantowane źródło finansowania firmy, ale jedno z możliwych – pozwalające pozyskać przynajmniej część funduszy na założenie firmy i zrealizować swój plan na biznes.

Zamożny wspólnik

Jest całkiem sporo młodych osób, które mają świetny, innowacyjny pomysł na biznes, na przykład wykorzystujący najnowocześniejsze technologie informatyczne, ale niemający pieniędzy. Takie zapalone osoby warto wspierać i z pewnością wiedzą o tym osoby zamożne, które już posiadają jakieś oszczędności. Mogą one wystąpić w charakterze sponsora takiej osoby, czyli wyłożyć fundusze na firmę i pozwolić młodemu przedsiębiorcy, by działał samodzielnie, wprowadzając swoje kreatywne pomysły w życie.

Dla obu stron może to być bardzo korzystna inwestycja. Jeśli czujesz, że Twój plan jest genialny, a brakuje mu tylko wsparcia finansowego – nie bój się poszukiwać wspólników, choćby przez Internet lub w przedsiębiorstwach powiązanych z Twoją branżą. Do odważnych świat należy, a kto nie ryzykuje ten nie pije szampana! Wybierając ten sposób finansowania, warto pomyśleć o założeniu spółki komandytowej, która zabezpiecza interesy komplementariusza, pozwalając komandytariuszowi na samodzielność w działaniu za włożone w biznes pieniądze. W tym przypadku można też liczyć na korzystne podwójne dofinansowania unijne.

Pożyczka wśród rodziny i znajomych

Zawsze można spytać, czy wśród naszej bliskiej rodziny lub wyjątkowo zaufanych przyjaciół nie znajdzie się ktoś, kto wierzy w nasz sukces i pożyczyłby kilka-kilkanaście tysięcy na wkład w firmę. Takie rozwiązanie wymagałoby jednak spisania umowy notarialnej, bo – jak powszechnie wiadomo – z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach. Nie każdy z rodziny czy znajomych będzie skłonny inwestować w nasz biznes bez pokrycia i bez gwarancji zwrotu pieniędzy. Dlatego też, umówmy się, „dobry zwyczaj – nie pożyczaj”.

Crowfunding

Mając ciekawy pomysł na biznes można także założyć zbiórkę crowfundingową. Dzięki niej internauci chcący wesprzeć nasz nowy biznes mogą wpłacać nawet bardzo drobne datki, które pomogą sfinansować ten cel. To nawet lepsze rozwiązanie, niż pożyczka od znajomych, ponieważ wpłaty mogą zaczynać się od bardzo drobnych kwot, których ludzie nie żałują nawet dla obcych sobie osób. W ten sposób zyskujemy fundusze, które choć w części pokryją nasz plan, a nie musimy ich zwracać.

Warto jednak dla swoich darczyńców przygotować jakiś miły upominek, na przykład w postaci oficjalnego podziękowania w sieci, z przedstawieniem wyników zbiórki i tym, jak udało się owe fundusze zagospodarować. W serwisach crowfundingowych możliwe jest ustalenie drobiazgu dla każdego z wpłacających, co jest drobną motywacją do finansowania zbiórki. Pamiętaj, że aby zdobyć wpłaty, musisz czymś przyciągnąć internautów – niech wiedzą, że Twój pomysł jest jeden na milion, a Ty naprawdę kreatywnie spożytkujesz ich pieniądze robiąc coś wartościowego!

Finansowanie przez Fundusze Venture Capital

Finansowania działalności gospodarczej można też spróbować przez tzw. Private equity. Oznacza to finansowanie firm na niepublicznym rynku kapitałowym, czyli nie istniejących na giełdzie. Choć trudno w to uwierzyć, znajdują się bogaci sponsorzy, który gotowi są włożyć swój wkład finansowy w rozwój nowego przedsiębiorstwa, w zamian za udziały w firmie.

Pamiętaj, że tego rodzaju finansowanie działalności będzie też wymagało ustalenia odpowiedniej formy prawnej przedsiębiorstwa. Chcąc wziąć udział w takim przedsięwzięciu, należy złożyć dokumenty do instytucji wybranego funduszu i cierpliwie czekać na jego rozpatrzenie. Fundusz, który zdecyduje się wykupić udziały w Twojej firmie, będzie inwestorem, który będzie miał spory wpływ na decyzje finansowe w Twojej firmie. Jeśli chodzi o reguły przyznawania takich funduszy, Inwestorzy działający w Venture Capital mają swoje własne zasady przyznawania takiego wsparcia.

Choć taki rodzaj wsparcia finansowego trochę umniejsza naszą niezależność jako przedsiębiorcy, to jest o co walczyć. Kwoty takich funduszy mogą sięgać nawet kilkudziesięciu milionów euro! To bardzo dobry pomysł dla świeżych przedsiębiorców, którzy mają dobry plan na prężnie działającą dużą firmę i potrzebuje gigantycznego zastrzyku gotówki.

Wśród wymienionych pomysłów na finansowanie działalności znajdzie się kilka całkiem przyziemnych, o których myślimy w pierwszej kolejności, i kilka takich, których nawet nie bierzemy pod rozwagę. Takie rozgraniczenie naszych potrzeb i potencjalnych możliwości finansowania jest bardzo dobre, bo pozwala nam samym realnie nastawić się do własnej koncepcji firmy. Warto jednak przeanalizować również dotacje, dofinansowania, wsparcie organizacji pozarządowych oraz wsparcie banków w procesie zakładania firmy. To mogą być sposoby skuteczne i dobre w bardzo wielu przypadkach – szczególnie gdy powyższe sposoby pozyskiwania pieniędzy zawiodły.

Dotacja z Urzędu Pracy

To jedno z najpopularniejszych dofinansowań, które pozyskują osoby zarejestrowane jako bezrobotne, spełniające szereg kryteriów. Są to dotacje bezzwrotne na rozpoczęcie firmy, mające na celu skuteczną, autentyczną walkę z bezrobociem i umożliwiające osobom bezrobotnym zakładanie firm. Fundusze pozyskiwane są ze składek społecznych z ZUS. Pieniądze te mogą dostać osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziły żadnej działalności, są zarejestrowane w UP i nie odmówiły jako zarejestrowane propozycji pracy.

Aby otrzymać dofinansowanie w kwocie zwykle wynoszącej 15-24 tys. zł. należy złożyć odpowiedni wniosek do swojego Urzędu Pracy i wziąć udział w specjalnych szkoleniach organizowanych z jego ramienia. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, jednorazowa dotacja we wnioskowanej kwocie zostaje przelana na konto biorcy. Co istotne – dotacja ta nie może zostać wykorzystana na opłaty takie jak składki ZUS czy podatki oraz inne tego typu wydatki, opłaty, licencje. Należy w ciągu 2 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej rozliczyć się z zakupionych sprzętów i usług, na które koniecznie trzeba pobierać faktury.

Wszelkie pieniądze wydane niezgodnie z przeznaczeniem, czyli nie uwzględnione we wniosku, są złamaniem umowy zawartej w tym celu ze starostą i skutkują koniecznością zwrócenia dotacji. Kolejnym warunkiem bezzwrotności dotacji jest utrzymanie firmy na rynku przez minimum rok. Korzyści otrzymania dotacji z UP są ogromne. To w końcu ekstra kilka-kilkanaście tysięcy, za które możemy na przykład w pełni wyposażyć swój gabinet do pracy, zakupić odpowiednie oprogramowanie, czy towar do wymarzonego sklepu. Pozostałe opłaty, takie jak podatki, najem lokalu czy ZUS można pokryć z innych środków. To po prostu czysty zysk, a kryteria do spełnienia nie są wcale tak rygorystyczne! Należy jednak pamiętać o poręczeniu majątkowym – to jedno z kryteriów, które należy spełnić.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Unia Europejska jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli mamy ciekawy pomysł na biznes. Nie jest to jednak, wbrew tokowi myślenia niektórych, studnia bez dna, która zawsze ma pieniądze na wszystko. UE oferuje nam dotację na rozpoczęcie działalności lub mikropożyczkę, i warto się zastanowić nad tymi obiema opcjami.

Możesz z nich skorzystać w zależności od tego, gdzie zamierzasz ubiegać się o wsparcie, w jakim jesteś wieku, jaki jest Twój status, itp. Największe szanse na otrzymanie dotacji z UE mają osoby ze względu na wiek lub status mające utrudnione szanse na znalezienie stałego zatrudnienia. Te osoby to np. osoby po urlopie macierzyńskim, osoby powyżej 45. roku życia, osoby mieszkające na wsi. Wszelkich informacji na temat dotacji z UE udzieli Ci Wojewódzki Urząd Pracy, Urząd Marszałkowski, regionalna jednostka wdrażania dotacji unijnych lub Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

Zwykle w kwestii składania wniosków o dotacje z UE obowiązują konkretne terminy, a w ciągu roku organizuje się tylko jeden nabór. Jest to więc dobra opcja dla cierpliwych lub dla tych, którzy przygotowują się przez wiele miesięcy na otworzenie działalności i chcą to zrobić możliwie jak najkorzystniej dla siebie. Dotacja na start z Unii Europejskiej to zwykle kilka etapów: wybór programu, przygotowanie dokumentacji do tego programu, złożenie projektu, czyli wniosku, rozmowa kwalifikacyjna, pozytywne rozpatrzenie, a następnie podpisanie umowy, realizacja projektu, czyli wydawanie funduszy oraz rozliczenie się z nich.

Maksymalna kwota dotacji z UE jest wyższa niż z UP, wynosi do 40 tys. zł. Dodatkowo, możesz liczyć również na wsparcie pomostowe, czyli 1100 zł miesięcznie na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. W niektórych programach wymagany jest minimalny wkład własny (na przykład z oszczędności lub kredytu) w wysokości 15-50% w zależności od zasad programu. Konieczne jest też do bezzwrotności dotacji utrzymanie działalności przez minimum rok oraz skrupulatne rozliczenie się ze wszystkich wydatków.

Mikropożyczka z UE to może być opcja dla tych, dla których zabrakło już pieniędzy z dotacji na dany rok. Mikropożyczka nie jest dotacją i wymagany jest jej zwrot, jednak na korzystniejszych warunkach niż w bankach. Pożyczkę z UE można zaciągnąć na maksymalnie 50 tys. zł i na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy. Takie oprocentowanie nie może przekroczyć 8,91%, dlatego jest nazywane preferencyjnym. Chcąc ubiegać się o mikropożyczkę, należy zwrócić się do swojego urzędu pracy. Aby otrzymać ją, należy przedstawić zabezpieczenie w postaci weksla in blanco, poręczenia majątkowego, polisy, czy innych zabezpieczeń majątkowych.

Nie każdy może ubiegać się o dotację z UE i nie każdy ją dostanie. Unia jest nieco bardziej wymagająca jeśli chodzi o kreatywność i przyszłościowe rozporządzanie przyznanymi środkami. Bardzo chętnie inwestuje w latach 2014-2020 w takie sektory przedsiębiorczości, jak innowacje, energetyka, automatyka, eksport, wzmocnienie badań naukowych, zwiększenie konkurencyjności. Jeśli chcesz otrzymać dotację w którymś z tych sektorów, pomyśl o połączeniu swoich sił z innymi przedsiębiorcami myślącymi o pracy w tym samym kierunku. W ostatnich latach zmieniła się nieco w strukturach Programów Organizacyjnych.

Do niedawna funkcjonująca Innowacyjna Gospodarka została zastąpiona programem Inteligentny Rozwój. To program skierowany głównie do małych oraz średnich przedsiębiorstw, również start-up’ów. Oprócz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój dedykowanego raczej większym projektom, są też Regionalne Programy Operacyjne, w których swoich sił mogą spróbować osoby poszukujące nieco mniejszych środków finansowania.

Środki Unii Europejskiej dedykowane rozwijaniu przedsiębiorstw i finansowaniu ciekawych pomysłów, są podzielone pomiędzy różnorakie programy rozwojowe, od których może się zakręcić w głowie. Chcąc otrzymać szansę na pozyskanie odpowiedniej dotacji, warto się rozeznać w temacie, bo być może pieniądze dla nas są – tylko w innym programie. Są zatem programy operacyjne Polska Wschodnia dla mieszkańców województw wschodniej części Polski, programy aktywizacyjne dla osób do 30. roku życia Wiedza, Edukacja, Rozwój, programy na rozwiązania innowacyjne i start-up’y, i inne. Chcąc zorientować się w konkretnych, aktualnych programach finansujących działalności w danym roku, najlepiej zwrócić się do jednego z lokalnych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Dotacje dla mieszkańców małych miast i wsi

Osoby zamieszkujące małe miejscowości oraz wsie mają zwykle mocno utrudniony start w karierę zawodową. W ich najbliższej okolicy brakuje zakładów pracy i możliwości rozwijania się, a codzienne dojazdy do większych miast są nierentowne i męczące. Dlatego ważne jest, aby małe miasteczka i wsie rozwijały się, między innymi poprzez wzrost przedsiębiorstw w nich zlokalizowanych. Taki rozwój gospodarczy może sprawić, że do mniejszych miejscowości zaczną przybywać młodzi ludzie i osiedlać się, zamiast wyjeżdżać stąd do dużych miast.

Mieszkańcy wsi oraz osoby ubezpieczone w KRUS mogą liczyć na dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czyli PROW. Aby otrzymać taką dotację, należy założyć firmę z siedzibą we wsi lub w małej miejscowości do 5 tys. mieszkańców i utworzyć przynajmniej jedno nowe miejsce pracy. Dodatkowo w ciągu ostatnich 24 miesięcy beneficjent nie mógł korzystać z innych środków pomocowych. W ten sposób można zyskać do 100 tys. zł w programie „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” lub do 300 tys. zł w ramach działania programu „Rozwój mikroprzedsiębiorstw”.

W tym przypadku kwota dotacji jest uzależniona od ilości miejsc pracy, które zamierza utworzyć przedsiębiorca. Na stronie arimr.gov.pl można znaleźć wniosek, wypełnić go, wydrukować i wysłać, aby dołączyć do tego programu i tym sposobem uzyskać wsparcie na start swojej działalności gospodarczej w firmie zlokalizowanej na terenie wsi lub małego miasta.

Dotacje z PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych również włącza się w programy pomocowe dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, które chciałyby spróbować swoich sił w biznesie. Aby uzyskać dofinansowanie, należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, a dodatkowo być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako bezrobotny. Kwota dofinansowania wynieść może maksymalnie 60 tys. zł, choć w praktyce uzyskanie maksymalnej wysokości dotacji jest bardzo trudne. O tym, jak wygląda wzór wniosku na wypłatę tej dotacji, decyduje rozporządzenie ministerstwa pracy i polityki społecznej w tej sprawie.

Wniosek ten osoba wnioskująca składa w miejscu swojego zamieszkania u starosty. We wniosku sprawdzane są wszelkie kwestie, i ewentualne błędy należy poprawić. Jeśli poprawka nie zostanie naniesiona w ciągu dwóch dni od otrzymania wezwania, wówczas wniosek pozostanie nierozpatrzony. Spółdzielnia socjalna może się okazać ciekawym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, które chciałyby podjąć się pracy na własny rachunek. W przypadku spółdzielni, osoby niepełnosprawne są zwolnione z opłacania wpisu do KRS, a także przez 2 lata nie muszą opłacać ZUS-u, a konkretnie – składki zostaną im zrefundowane przez PFRON. Fundusz pracy lub PFRON w takiej sytuacji mogą przekazać dotację w kwocie 10-50 tys. zł.

Istnieje również kilka organizacji pozarządowych, które chętnie wspierają młodych, ambitnych przedsiębiorców, oferując im nie tylko fundusze, ale także pomoc w sprawach formalnych przy zakładaniu firmy, co może się okazać bardzo korzystne. Ośrodki Innowacji i Przedsiębiorczości działają w Polsce od dawna i oferują wsparcie nie tylko materialne, ale przede wszystkim w zakresie infrastruktury, doradztwa, transferu wiedzy. Dzielą się na ośrodki przedsiębiorczości, ośrodki innowacji i pozabankowe instytucje finansowe.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mają ofertę skierowaną do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Jeśli studiujesz, pragniesz otworzyć biznes, który nie wymaga uzyskiwania licencji ani zezwoleń, wówczas możesz zwrócić się do AIP po wsparcie. Działa się wtedy na zasadzie preinkubacji – można wystartować w biznesie bez konieczności otwierania własnej firmy, co minimalizuje koszty działalności i ogranicza biurokrację. Za 250 złotych miesięcznie można użyczyć sobie osobowości prawnej AIP. Na stronie internetowej lub w siedzibach AIP można wypełnić odpowiedni wniosek i poczekać na jego rozpatrzenie przez Dyrektora Regionalnego Inkubatora, a następnie podpisuje się umowę o współpracy.

Wadą AIP jest brak autonomii i swobody, ponieważ biznes prowadzi się niejako przez pośredników. Jednak niskie koszty prowadzenia takiej działalności oraz wsparcie marketingowe biznesu są dobrą opcja, nad którą z pewnością warto się zastanowić. Początkujący przedsiębiorca powinien myśleć przede wszystkim o rozwijaniu własnej marki i zarabianiu pieniędzy. Na autonomiczne decyzje warto poczekać, korzystając z oszczędności, jakie daje podłączenie się pod AIP.

Wśród projektów, jakie realizują AIP, jest Scale Up, czyli program finansowany w 10 inkubatorach przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Scale Up oferuje możliwość pobrania dotacji w wysokości nawet 250 tys. zł i skierowany jest do młodych osób, które mają innowacyjne pomysły na start-up’y. Co bardzo kuszące, przedsiębiorca może liczyć nie tylko na wsparcie finansowe, ale również merytoryczne, przy tworzeniu biznesplanu i wdrażaniu swojej idei w życie. Co więcej, może dodatkowo korzystać z tego, co proponują doświadczeni przedstawiciele skarbu państwa, a także fundusze Venture Capital.

Fundusze pożyczkowe

Regionalne Programy Operacyjne mają do dyspozycji fundusze pożyczkowe, którymi młody przedsiębiorca jak najbardziej może się posiłkować. Każdy region to nawet kilkanaście takich funduszy. Dlatego warto poświęcić chwilę, odnaleźć je w swoim województwie i sprawdzić ich ofertę, ponieważ reguły dotowania przedsiębiorców w każdym z funduszy są zupełnie inne. W takim funduszu można pozyskać środki na otwarcie, prowadzenie oraz rozwój działalności gospodarczej, czyli na przykład na: nowe rozwiązania techniczne, zakup maszyn, rozbudowę, zakup materiałów i inne cele związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

Uwaga – fundusze pożyczkowe nie są dotacjami. Z ich ramienia można otrzymać nawet 120 tys. zł na jeden cel, jednak jest to pożyczka, którą należy zwrócić w ciągu 36 miesięcy, przy czym dopuszcza się 6 miesięcy karencji w spłacie kapitału. Aby uzyskać taką pożyczkę, należy posiadać wkład własny w wysokości minimum 20% przedsięwzięcia oraz zaproponować poręczenie w postaci weksla in blanco lub w innej formie – w zależności od reguł danego funduszu. Listę funduszy publikuje Krajowy System Usług na ksu.parp.gov.pl.

Anioły Biznesu

Anioły Biznesu chętnie wspierają innowacyjne, kreatywne pomysły biznesowe, które mają szansę na powodzenie. W zamian za część udziałów w Twojej firmie, są gotowe sfinansować Twój projekt. Dodatkowo, służą także wsparciem merytorycznym przy zakładaniu i utrzymywaniu przedsiębiorstwa. Anioły Biznesu doprowadziły w ten sposób do sfinansowania wielu działających dziś prężnie i zarabiających na siebie biznesów. Na stronie aniolybiznesu.org lub symultana.pl możemy zgłosić swój projekt i czekać na odzew.

Gdy wszelkie pomysły na sfinansowanie swoich działań w przedsiębiorczości zawodzą, można sięgnąć po kredyty bankowe. Powinno się je jednak traktować jako ostateczność. Wiele banków bardzo chętnie udziela wysokooprocentowanych pożyczek i kredytów, niestety ciężko jest je później młodemu przedsiębiorcy spłacić. Nie mając żadnych pieniędzy na start i niewiele doświadczenia w biznesie, lepiej nie angażować się od razu we współpracę z bankami. Jest to jednak dobry sposób dla osób, które mają już doświadczenie w biznesie, dokładnie wiedzą, czego potrzebują, a z wielu względów nie mogą liczyć na wsparcie rządowe czy pozarządowe w sfinansowaniu swoich pomysłów. Wybierając się do banku po kredyt, trzeba jednak być bardzo ostrożnym i dokonać wcześniej wielu możliwych kalkulacji, a poza tym – mieć w odwodzie plan B.

Pożyczka bankowa

Banki niezbyt chętnie udzielają pożyczek młodym przedsiębiorcom. Najczęściej można wówczas liczyć na kredyt wysokości zaledwie 10-20 tys. zł, a oprocentowanie może sięgać nawet 20%. Banki mają jednak oferty komercyjne, co oznacza, że jeśli w jednym banku nie dostaniesz żadnego kredytu, to nie oznacza, że nie powinieneś próbować w innym. Zawsze jednak trzeba czytać umowy pożyczki. Nie zawsze to, co mówi miła konsultantka w banku musi znaleźć się na Twojej umowie, dlatego zawsze czytaj i dopytuj o wszelkie niejasne kwestie. Pamiętaj – to Ty później musisz spłacić ten kredyt!

Kredyty z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

EFI prowadzi w całej Polsce program Progress dotyczący mikrofinansów. Podpisuje umowy z bankami, które decydują się na dysponowanie środków, są to Pekao S.A. oraz NestBank. Można w ten sposób uzyskać kredyt do wysokości 20 tys. zł. Co ciekawe, w tym programie formalności ograniczone są do minimum, i często wystarcza sam podpis wnioskodawcy, by kredyt otrzymać. Nie potrzeba biznesplanu czy poręczeń majątkowych, co jest dużym udogodnieniem dla przedsiębiorcy. O taką formę kredytu mogą się starać przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie zaczęli działalności, lub prowadzą ją nie dłużej niż rok.

Wsparcie rządowe dla młodych przedsiębiorców

Program rządowy „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. To program dla absolwentów szkół średnich i wyższych, jednak tych, którzy ukończyli szkołę nie później niż 48 miesięcy temu. Nie musisz rejestrować się w urzędzie pracy, aby się o takie wsparcie ubiegać. Pożyczka w wysokości do 78 853,40zł udzielana jest na wyjątkowo korzystnych warunkach, a na jej spłatę można dostać nawet 7 lat.

Jeśli stworzysz miejsce pracy dla osoby bezrobotnej zarejestrowanej w UP, otrzymasz dodatkową możliwość pożyczki. Pieniądze dostaje się głównie na indywidualną działalność gospodarczą, nawet jeśli prowadziło się wcześniej firmę, a od jej zamknięcia nie minęło 12 miesięcy (co często jest warunkiem blokującym w przypadku dofinansowań rządowych). Kobiety, które zamierzają utworzyć spółkę cywilną, mogą otrzymać pożyczkę na preferencyjnych warunkach – przy 2% oprocentowaniu i z okresem karencji wynoszącym nawet 12 miesięcy, a czasem wpłaty – do 5 lat. Wysokość takiej pożyczki może wynosić 20-40 tys. zł, a kwota wypłacona może stanowić maksymalnie 95% wydatków kwalifikowanych.

Sposobów na sfinansowanie działalności, tych mniej lub bardziej popularnych, naliczyliśmy 16. Jest to bardzo dużo, dlatego nie ma potrzeby zamykać się na otwieranie własnego biznesu tylko dlatego, że brak nam pieniędzy. Zawsze znajdzie się ktoś skłonny to sfinansować, lub choćby udzielić nam korzystnej pożyczki. Warto jednak postarać się o to, aby nasz biznes był naprawdę dobrze przemyślany, kreatywny i ambitny – wtedy nasze szanse na darmowe jego otworzenie zwiększą się!

Dołącz do dyskusji

Komentarze0
Wiadomość