Podziel się z nami swoją opinią!
Księgowość
Komentarze0

Kody PKD przy zakładaniu firmy

2019.03.21

Wypełnienie formularza CEIDG-1 to pierwszy formalny krok ku temu, aby zostać przedsiębiorcą. W formularzu znajdziesz między innymi rubrykę, w którą powinieneś wpisać odpowiedni kod PKD. Czym jest PKD i skąd masz wiedzieć, jaki kod jest właściwy dla Twojej działalności?

Podstawowe informacje na temat PKD

Polska Klasyfikacja Działalności to rozwinięcie tego tajemniczego skrótu. W naszej narodowej gospodarce można wymienić pewną liczbę rodzajów działalności produkcyjnej, usługowej czy rolniczej. Każdy rodzaj działalności, na przykład usługi ortodonty, hodowla owiec, czy produkcja metalowych zawiasów do szafek, jest odrębnym rodzajem działalności gospodarczej. Kody PKD stosuje się głównie w celach statystycznych, ewidencyjnych, rachunkowych, rejestrowych w urzędach, a także w administracji publicznej w jej systemach informacyjnych. W zależności od rodzaju działalności jest także nadawany REGON, czyli numer na potrzeby rejestru jednostek gospodarki narodowej. Bardzo ważne jest określenie kodu lub kodów charakteryzujących naszą działalność. Jeśli bowiem posiadamy działalność określoną kodem X, a wystawimy fakturę klientowi na usługę Y, której przypisany jest inny kod, możemy za to odpowiadać przed odpowiednimi organami kontroli. Niektórzy stosują metodę wpisywania w rubrykę PKD możliwie jak największej liczby kodów, które potencjalnie w przyszłości możemy wykorzystać. Nie jest to jednak konieczne – w sytuacji, gdy zapomnimy o jakiejś gałęzi swojej działalności lub zechcemy ją rozszerzyć, przysługuje nam prawo do wprowadzenia zmian w tym zakresie.

Przy wyborze odpowiednich kodów PKD pomoże Ci biuro rachunkowe w Twoim mieście.

Wyszukiwanie i wybór odpowiednich kodów

Lista kodów PKD znajduje się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, a także możesz poprosić o nią w urzędzie gminy, w którym wypełniasz wniosek CEIDG. Wyszukiwanie przez stronę jest o tyle korzystniejsze, że możesz skorzystać z wyszukiwarki, która wyselekcjonuje dla Ciebie pożądane informacje. Kody podzielone są na 21 sekcji, które rozgałęziają się na 99 działów, spośród których niektóre działy również się rozdzielają. Jest to skuteczny system umożliwiający sprawne przejrzenie kodów i wybór właściwego sobie rodzaju działalności. W formularzu CEIDG-1 masz rubrykę mówiącą o rodzaju działalności przeważającej. Przykładowo, gdy prowadzisz punkt ksero, wówczas działalnością przeważającą będą usługi drukowania i kserowania, opisane odpowiednim kodem. Jeśli na miejscu klient będzie mógł zakupić długopis lub kopertę, wówczas do działalności pobocznej musisz dodać handel artykułami piśmienniczymi.

Nie zawsze określenie właściwego PKD jest sprawą prostą. Czasem konieczne może być określenie kilku, najbardziej zbliżonych do rodzaju wykonywanej działalności, kodów PKD. Można także wybrać kod, który najbardziej jest zbliżony do tego, co zamierzamy robić. W niektórych sytuacjach (osób prawnych i jednostek bez osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) można określić kod PKD na podstawie tego, jaki procent z ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży będzie przynosiła konkretna działalność. Można też ustalić kod na podstawie udziału pracowników wykonujących poszczególne rodzaje działalności w firmie.

O czym warto pamiętać w aspekce kodów PKD

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że wystawiając fakturę z tytułu działalności, której nie uwzględniłeś we wniosku, możesz zostać obciążony grzywną. Urząd skarbowy, który wykryje tę nieprawidłowość w przypadku kontroli, może to uznać za odmowę wykonania obowiązku statystycznego i nałożyć grzywnę do 5 tys. zł. Również rozszerzając działalność lub zmieniając jej branże należy pamiętać o uwzględnieniu nowych kodów PKD we wniosku aktualizacyjnym. Jeśli korzystasz z usług biura rachunkowego - na pewno Ci ono o tym fakcie przypomni, ale co jeśli zdaży się pomyłka?

Pomyłka, czyli błędne określenie kodu PKD dla naszej działalności może się przytrafić każdemu. W sytuacjach wątpliwych na szczęście istnieje organ, do którego można się odwołać. Mając oświadczenie Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, możemy spać spokojnie wiedząc, że nadane nam kody PKD są właściwe. Aby uzyskać takie oświadczenie, wystarczy sporządzić odręczny wniosek z dokładnym opisem działalności i odręcznym podpisem. Opłata za uzyskanie odpowiedniego kodu PKD jest zależna od liczby kodów PKD nadanych przez Ośrodek.

Dołącz do dyskusji

Komentarze0
Wiadomość