Podziel się z nami swoją opinią!
Finanse
Komentarze0

Prowadzenie działalności gospodarczej – plusy i minusy

2019.03.25

Od pierwszego przebłysku o założeniu własnej firmy do jej faktycznego założenia zwykle mija sporo czasu. Początkowo zwykle przychodzi myśl o tym, aby rzucić pracę na etacie i zacząć być panem własnego losu. Ale co dalej? Założenie działalności nie w każdym przypadku oznacza od razu sukces, wielkie pieniądze i niezależność.

Oczywiście może do tego doprowadzić i warto do takiego rezultatu dążyć. Niech czas od pierwszej myśli o własnej firmie do pierwszych kroków w stronę jej otwarcia będzie czasem przemyśleń. Czy warto? Czy dla Ciebie rozpoczęcie własnej firmy to rzeczywiście jedyna najlepsza opcja? Co pomoże Ci zweryfikować te informacje?

Prowadzisz firmę? Wybierz sprawdzone biuro rachunkowe w swoim mieście za darmo.

Czy posiadam cechy przedsiębiorcy?

Z pewnością wiesz, że bez pracy nie ma kołaczy. Porzucenie pracy w korporacji na znanych sobie dobrze warunkach i rozpoczęcie jej we własnej firmie to przede wszystkim nałożenie sobie dodatkowych obowiązków. To ogromna odpowiedzialność za losy własnego przedsiębiorstwa. Zanim ono wystartuje na dobre, musisz liczyć się z dużymi wyrzeczeniami, zmianą dotychczasowego stylu życia, pracą ponad siły po wiele godzin dziennie. Musisz brać pod uwagę rozwój swojego przedsiębiorstwa w dłuższej perspektywie.

Jest to do osiągnięcia pod warunkiem, że włożysz w firmę całą swoją determinację, utrzymasz samodyscyplinę i będziesz podnosił własne kwalifikacje. To właśnie cechy dobrego przedsiębiorcy: determinacja, samodyscyplina, dążenie do jeszcze lepszych efektów. Jeśli zakładasz firmę z myślą, że wystarczy tylko nakręcić sprężynę i będzie ona sama działała, to pamiętaj – nakręcane zabawki po kilku sekundach całkowicie przestają funkcjonować. Lepiej przeanalizuj swoją sytuację, odpowiadając sobie na kilka ważnych pytań:

- czy jesteś pewien, że poznałeś dokładnie rynek, w który chcesz wejść?

- czy jesteś odpowiednio wykwalifikowany, by prowadzić tę konkretną działalność?

- czy ludzie, z którymi zamierzasz pracować są warci Twojego stuprocentowego zaufania?

- czy masz dość determinacji i samozaparcia, aby prowadzić biznes?

- czy jesteś wystarczająco zmotywowany?

- jeśli to Twoja kolejna firma – czy jesteś pewien, że zostałeś stworzony do prowadzenia biznesu?

- jaka jest Twoja motywacja do założenia biznesu?

- czy jesteś predysponowany do prowadzenia firmy?

- robisz to dla siebie, czy dla udowodnienia czegoś innym?

- czy masz dodatkowe obciążenia w postaci rodziny?
 

Każde z tych pytań jest jednakowo ważne, i trudno je ułożyć w priorytetowej kolejności. Możesz zacząć od analizy swoich możliwości na rynku. Jeśli pracowałeś już w tej branży i znasz rynek, to istnieje spora szansa, że odniesiesz sukces – o ile tylko odpowiednio wykorzystasz swoją wiedzę i wniesiesz na znajomy sobie rynek odrobinę świeżego spojrzenia. Jeśli kompletnie nie znasz się na tym, co chcesz robić – upewnij się, że przynajmniej masz wokół siebie ludzi, którzy będą się na tym znali lepiej od Ciebie i pomogą Ci zbudować firmę na tym rynku.

Pomyśl, czy wystarczy Ci determinacji do prowadzenia biznesu, nie tylko przez miesiąc, ale przez kolejne lata. Czy posiadasz nie tylko dość środków, ale i wytrwałości, aby zaczekać na pieniądze, które mogą pojawić się dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach wytężonej pracy? Cierpliwość to kolejna bardzo ważna cecha przedsiębiorcy. Jeżeli zakładałeś już wcześniej firmy i nie odniosły one sukcesu, przyczyn tego stanu może być wiele. I raczej nie są to przyczyny zewnętrzne.

Może to Ty zbyt wcześnie poddawałeś się lub nie potrafiłeś ruszyć z martwego punktu, bo zabrakło Ci determinacji lub pomysłów? Przyczyną może być również zbyt słaba motywacja. Może powodem założenia firmy nie była chęć rozwinięcia skrzydeł na swoim, ale frustracja z powodu nieodpowiednich warunków w poprzedniej pracy? Może po teatralnym rzuceniu pracy w starej firmie na siłę spróbowałeś zrobić coś nowego, ale „co nagle to po diable”?

Dokładnie przeanalizuj, dlaczego chcesz założyć firmę, czy się do tego nadajesz, i w jakim kierunku chcesz pójść. Nie zawadzi również mieć planu awaryjnego, na wypadek gdyby jednak okazało się, że to nie to.

Prowadzisz firmę? Wybierz sprawdzonego prawnika w swoim mieście za darmo.

Predyspozycje do prowadzenia firmy

Nie każdy jest stworzony do tego, aby prowadzić firmę. Niektórym osobom brak po prostu predyspozycji, czyli cech, które określają naszą „przydatność” do czegoś. W przypadku bycia przedsiębiorcą, te cechy to: niezależność i pragnienie wolności, chęć robienia czegoś „ponad normę”, perfekcyjna organizacja czasu i pracy własnej oraz innych, kreatywny umysł, odpowiedzialność za własne decyzje, szybkie przyswajanie nowych informacji, zdolności interpersonalne (niezbędne w kontaktach z klientami), oszczędność i umiejętność gospodarowania zasobami finansowymi, umiejętności handlowe, intuicyjność w branży, cechy lidera, a także optymizm i cierpliwość. Z kompletem tych cech możesz zawojować rynek!

Czy wiesz, dla kogo prowadzisz firmę i tak bardzo się starasz?

Jeśli posiadasz rodzinę, o której byt musisz zadbać, założenie firmy nie jest już tylko chęcią sprawdzenia się, ale zadaniem, którego nie możesz źle wykonać. Im większe są Twoje zobowiązania wobec rodziny, tym bardziej musisz być przekonany co do tego, czy Twój biznes ma szanse powodzenia. Nie możesz sobie pozwolić na straty, bo zaszkodzisz swojej rodzinie! Zwróć też uwagę na swoje pobudki zakładania firmy. Takich decyzji nie podejmuje się, aby udowodnić coś komuś. Nigdy nie zakładaj firmy z takiego powodu, to nie jest przyczyna godna przedsiębiorcy! Zrób to tylko i wyłącznie dla siebie, bo tylko Ty ponosisz za to odpowiedzialność!

Plusy prowadzenia swojej firmy

Otwierając firmę z pewnością liczysz się z tym, że nie będzie tylko lekko i przyjemnie. Jednak na pewno kusi Cię to, z czym wiąże się bycie przedsiębiorcą: niezależność. Jakie są pozostałe zalety prowadzenia firmy?

Przede wszystkim, zarabiasz tylko na siebie, więc swoje zyski możesz pomnażać w nieskończoność. Z tym faktem wiąże się też brak górnej granicy zarobków – od Ciebie zależy, jak szybko zarobisz pierwszy milion! Będziesz mieć satysfakcję z realizacji swoich własnych celów.

Niezależność i wolność to absolutna podstawa, ponieważ tylko Ty decydujesz o kolorze zasłon w Twoim biurze, i o tym, któremu klientowi zaproponujesz rabat.

Elastyczność czasu pracy to komfort, który może mieć tylko przedsiębiorca – on sam decyduje, kiedy pójdzie na urlop i może spóźniać się do pracy bez żadnych konsekwencji. Realizujesz własne plany dotyczące rozwoju firmy, wyjścia na szerszy rynek i innych przedsięwzięć. Ważnym plusem prowadzenia firmy jest też samorozwój i podnoszenie kwalifikacji – w miarę jak zaczniesz zdobywać kolejnych klientów poczujesz, jak stajesz się ekspertem w swojej dziedzinie! Sam dobierasz współpracowników, dzięki czemu w firmie możesz czuć się jak w domu i nie jesteś skazany na przebywanie z osobami, których nie lubisz przez 8 godzin dziennie.

Dowolne miejsce pracy to kolejna zaleta pracy we własnej firmie. Część pracy z pewnością możesz wykonywać w domu, gdy będziesz miał na to ochotę. Twój podatek dochodowy zmniejsza się wraz z wliczaniem kolejnych zakupów firmowych do kosztów prowadzenia działalności. Własna firma daje Ci też gwarancję stałego zatrudnienia – dopóki chce Ci się ją prowadzić, jesteś w niej najważniejszym pracownikiem, którego nikt nie zwolni. I wreszcie – robisz to, co lubisz i w taki sposób, jaki preferujesz. Tym sposobem nie przepracowujesz się w życiu, bo Twoja praca to Twoje hobby i na odwrót.

Czy w takiej sytuacji w ogóle mogą być jakieś wady prowadzenia firmy? Niestety, są – i to bardzo przyziemne.

Minusy prowadzenia działalności

Tym, co wiele osób trzyma na dystans w kwestii założenia własnej firmy, jest odpowiedzialność za jej losy od A do Z, a nie tylko spijanie śmietanki z sukcesów działalności. Poznaj największe wady posiadania firmy. Ryzykujesz własnym majątkiem, jeśli cokolwiek w firmie pójdzie nie tak. Wystarczy niedopatrzenie, kontrola i nałożona grzywna, aby wszystkie firmowe oszczędności poszły z dymem. Gdy pieniędzy brakuje, trzeba ratować się kredytami, a nierzadko sięgać do prywatnych oszczędności, byleby tylko utrzymać ją na powierzchni. Nie ma dolnej granicy zarobków, co oznacza, że nikt nie wypłaci Ci pensji na zasadzie „czy się stoi, czy się leży...”. Będziesz musiał określić swoje minimum zarobków i ciężko pracować, żeby je osiągnąć.

Nieregularność dochodów wynika z sezonowości popytu na niektóre usługi i produkty. Są miesiące, kiedy można opijać sukcesy, a są takie, gdy trzeba solidnie zaciskać pasa.

Biurokracja i papierologia to kolejna rzecz, która trzyma niektóre osoby z daleka od własnej firmy. Niechęć do biurokracji jest oczywista – trudno nad tym wszystkim zapanować, a do tego robić pieniądze.

Co prawda tutaj z pomocą może przyjść sprawdzone biuro rachunkowe np. z Warszawy - jeśli mieszkasz w tym mieście. Zwłaszcza na początku nie zlecaj tej “biurokracji” obcym, nie zaufanym podmiotom.

Składki ZUS spoczywają tylko na Tobie i w zasadzie dopiero gdy sam je płacisz, zaczynasz rozumieć dlaczego w poprzednich firmach tak trudno było o podwyżkę.

Nienormowany czas pracy to nie tylko zaleta (bo wychodzisz z pracy kiedy chcesz), ale i wada – bo niejednokrotnie będziesz pracować po kilkanaście godzin na dobę i nocować w biurze.

Brak motywacji i poczucie osamotnienia mogą się zdarzyć nawet w dobrze prosperujących biznesach. Przedsiębiorca często czuje, że w tym wszystkim jest sam i nie widzi sensu dalszego prowadzenia firmy przy takich wyrzeczeniach i odpowiedzialności. Bywa też, że jego rodzina zarzuca mu brak czasu dla bliskich, co tylko pogłębia frustrację.

Brak stabilizacji to paradoks posiadania firmy. Choć wiesz, że kwestia Twojego zatrudnienia w firmie zależy tylko od Ciebie, to wcale nie czujesz się przez to bezpieczniej. Wiesz, że gdy tylko opuścisz gardę, Twoje poczucie stabilizacji może spaść na łeb, na szyję. To, od czego własna działalność miała Cię uwolnić, jeszcze bardziej przytłacza, gdy już ją założysz. Musisz dbać o wysoki poziom usług, bo od tego zależy Twoje dobre imię i wyniki sprzedaży. To generuje stres i duży wysiłek, a często także robienie transakcji, na które nie masz ochoty.

Odpowiedzialność za błędy nie tylko swoje, ale i pracowników, to kolejna przyczyna stresu przedsiębiorcy. To sprawia, że nie możesz się kierować dobrym sercem przy zatrudnianiu pracowników.

Znajomość przepisów prawa staje się po przejściu na działalność Twoim obowiązkiem, czy tego chcesz, czy nie. Jeden fałszywy ruch i możesz skończyć marnie jako przedsiębiorca. Nie masz wielu przywilejów pracowniczych, na przykład prawa do opieki nad dziećmi, również niska emerytura, na którą sam musisz oszczędzać, to zdecydowane wady prowadzenia działalności. Nie dostajesz też płatnego urlopu, bo nie jesteś zatrudniony na umowę o pracę. Z pewnością wieloletni przedsiębiorcy byliby w stanie dopisać jeszcze wiele punktów do tej listy.

Własna działalność – warto, czy nie warto?

Nie w każdym przypadku założenie firmy będzie rozwiązaniem dobrym, a przede wszystkim rentownym. Jeśli nie spróbujesz, nigdy się nie dowiesz, czy jesteś dobrym przedsiębiorcą. Z drugiej jednak strony – możesz szybko się wypalić i to, co kiedyś wydawało Ci się rewelacyjnym pomysłem na biznes, z czasem może okazać się kulą u nogi. Najlepszym sposobem na chłodną ocenę tego, czy warto pójść w kierunku własnego biznesu, jest skalkulowanie zysków i strat. Ważne, aby zrobić to na zimno, z odpowiednią dozą pesymizmu – nigdy nie wolno otwierać działalności z myślą „jakoś to będzie”, bez konkretnego planu na biznes.  

Ubezpieczyłeś już swoją firmę? Zapytaj agenta o najlepsze ubezpieczenie firmowe w swoim mieście.

Dołącz do dyskusji

Komentarze0
Wiadomość