Podziel się z nami swoją opinią!
Ubezpieczenia
Komentarze0

Podstawowe informacje o ubezpieczeniu OC

2017.12.03
by
Podstawowe informacje o ubezpieczeniu OC

Dziś, chciałabym podjąć temat ubezpieczeń od odpowiedzialmości cywilnej, w skrócie OC. Na czym to ubezpieczenia polega, kto może się ubezpieczyć i co nam ono daje? To są podstawowe zagadnienia, które chciałabym umówić w tym artykule.

Na czym polega odpowiedizlaność cywilna?Odpowiedzialność cywilna to obowiązek ponoszenia określonych przepisami prawa konsekwencji własnego zachowania, bądź osób z nami związanych (np. małoletnie dzieci, pracownicy naszej firmy...) Z odpowiedizlanością cywilną wiąże się obowiązek naprawenia szkody.

Kto może się ubezpieczyć? Z ubezpieczenia OC mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, osoby fizyczne prowadzące dzialność gospodarczą, jak i firmy. Są pewne zawody, które wręcz wymagaja obowiązkowego ubezpieczenia OC np. biura rachunkowe, multiagencje, lekarze i pielęgniarki, adwokaci, radcy prawni, komornicy sądowi, pośrednik nieruchomości.

Nawet jeśli nie prowadzimy działalnosci gospodaczej to warto wykupić ubezpieczenia OC - dlaczego? Przedstawie to na bardzo prostym przykładzie. Moja klienta kupiła mieszkanie w bloku, remontowała je razem z mężem. Mieli juz wszystko wyszykowane, przywiezione rzeczy, meble. Za kilka dni mieli się juz wprowadzić ale... Tuz przed przeprowadzką zadzwonił do niej sąsiad, ponieważ jeden z jego pokoi został zalany wodą, która leciała z jej mieszkania. Okazało się, że była awaria baterii przy umywalce w łazience, a ponieważ klientka tam nie mieszkała nie wiedziała o tym. Dzięki temu, że miała ubezpieczenie OC nie musiała ponosić kosztów związanych z wypłatą odszkodowania dla sąsiada.

Inny przykład, prowadzimy dizałalność gospodarczą - np. montaż okien. Nasz pracownik pojechał z zamówieniem do klienta. Gdy wnosił okna do mieszkania klienta, okazało się że uszkodził lustra z szafy która stała w przedpokoju, gdyby nie ubezpieczenie OC firmy musielibyśmy zapłacić odszkodowanie, a tak zostanie to pokryte z ubezpieczenia.

To tylko namiastka szerokiego tematu jakim jest ubezpieczenie OC. Zapraszam do zapoznania się z artykułem, w najbliższym czasie pojawią się dalsze części.

Dołącz do dyskusji

Komentarze0
Wiadomość